Badania NDT – czy spawacz powinien oceniać swoje spoiny?
Spawanie wymaga dużej precyzji oraz działania z ogólnie przyjętymi normami, dzięki którym jesteśmy w stanie wytworzyć wysokiej jakości wyroby metalowe. Jedną z nich jest międzynarodowa norma PN – EN ISO 9712, która wyróżnia wymagane kwalifikacje względem personelu badań NDT, czyli nieniszczących. Nie przekazuje jednak informacji na temat tego, czy spawacz powinien oceniać swoje spoiny.
Metody badań nieniszczących – poznaj wszystkie
W spawalnictwie wykonuje się analizę spoin w sposób inwazyjny oraz bez naruszania struktury złącza spawanego. Są to tzw. metody badań nieniszczących, inaczej NDT. Pomagają wykryć nieprawidłowości zarówno na powierzchni spoiny, jak i w jej wnętrzu. Wyróżniamy takie badania nieniszczące jak:
Kwalifikowanie technologii spawania wg EN ISO 15614-1 – od czego warto zacząć?
Jeśli chcemy potwierdzić, że warunki panujące w naszej firmie, parametry, które przyjmujemy oraz użyte przez nas materiały są odpowiednie do uzyskania połączeń o pożądanych własnościach, warto rozważyć kwalifikowanie technologii spawania, czyli działanie, którego rezultatem jest uzyskanie dokumentu WPQR. Jest to świadectwo, które uprawnia zakład do wykonywania prac spawalniczych na wybranych materiałach o ściśle określonych grubościach przy zastosowaniu własnych technologii.
Co musi się znaleźć w dokumentacji powykonawczej wyrobu wg EN 1090?
Zbiór norm EN 1090 adresowany jest do producentów elementów stalowych i aluminiowych. Nakłada na nich obowiązek oznakowania znakiem CE tych wyrobów, które wykorzystywane są w konstrukcjach stalowych, aluminiowych bądź stalowo – betonowych wprowadzanych na rynek w Unii Europejskiej. Składa się z trzech części:
Jak należy wybrać podstawowe zakresy do WPQR?
Kiedy Ty lub Twoja firma otrzymujecie nowe zlecenie, warto sprawdzić, czy dysponujecie możliwościami technologicznymi, które umożliwią jego zrealizowanie zgodnie z wytycznymi obecnymi w WPS. Kwalifikowanie technologii spawania i określanie zakresów do WPQR jest niezbędne do wykonania prac spawalniczych i często przeprowadzane jest nie tylko przez spawacza, ale również jego przełożonych, w tym kierownika projektu. WPS to dokument określający sposób, w jaki powinno się wykonać spawanie z uwzględnieniem parametrów obrabianego przedmiotu.
Jak dobrać odpowiedni poziom jakości wg EN ISO 3834?
Wysoka jakość wykonania zlecenia na metalowe wyroby spawane ma ogromne znaczenie w pracy z klientami. Wdrożenie systemu EN ISO 3834 może sprawić, że zaczniemy realizować zlecenia dla dużych firm, co wiąże się z korzyściami finansowymi. Zanim jednak przystąpimy do wdrożenia, należy wziąć pod uwagę kilka czynników, które pozwolą nam zdecydować o tym, jaki poziom jakości chcemy uzyskać, aby sprostać wymaganiom kontraktowym
Niezgodności spawalnicze
Łączenie metali metodą ich stopienia i zestalenia jest niezbędne do tworzenia licznych konstrukcji oraz instalacji. Ze względu na to, że podczas procesu wytwarzana jest wysoka temperatura, zmieniają się właściwości metali, co ma konsekwencje dla trwałości połączenia. Co więcej, w przypadku łączenia metali zawsze należy liczyć się z ewentualnymi wadami materiału, błędami i niedopatrzeniami, które także mogą mieć konsekwencje dla produktu końcowego oraz bezpieczeństwa. Niezbędna jest więc kontrola jakości w spawalnictwie. Na czym polega taki nadzór? Co konkretnie podlega ocenie?
Jak spawać - metody spawania
Na naszym blogu omówiliśmy już podstawowe kwestie związane z profesjonalnym łączeniem metali, w tym niezbędne predyspozycje do wykonywania zawodu, wymagane wykształcenie oraz prawidłowy strój do pracy. Dziś kontynuujemy tę tematykę i odpowiemy na pytanie: jak spawać? Omówimy najpopularniejsze metody spawania i ich zastosowanie, to co je charakteryzuje oraz do łączenia jakich materiałów są wykorzystywane. Zapraszamy do lektury.
Porady dla początkujących spawaczy
Dobrze wiemy, że nie każdy kto interesuje się łączeniem metalu, wiąże z tym swoją zawodową przyszłość. Dla wielu osób jest to sposób na samodzielną naprawę wyposażenia, np. bramy, a dla innych to twórcze hobby. Niezależnie od powodu, dla którego Ty sięgasz po lutownicę, musisz wiedzieć jak spawać. Przygotowaliśmy więc kilka porad dla początkujących, które ułatwią Ci pierwsze próby łączenia metalu.
Predyspozycje kandydata na spawacza
W jednym z poprzednich materiałów pokrótce wspomnieliśmy o predyspozycjach psychicznych i fizycznych, które powinni posiadać kandydaci na robotnika, zajmującego się łączeniem metali. Zdajemy sobie jednak sprawę z tego, że nie wyczerpaliśmy tematu, dlatego dziś do niego wracamy. Opowiemy o tym kto może zostać spawaczem i co powinien umieć. O tym jak zdobyć ten zawód również mówiliśmy. Zainteresowanych zapraszamy do zapoznania się z tamtym materiałem.