Kim jesteśmy

Naszą specjalizacją są usługi konsultacyjne oraz wsparcie techniczne, które świadczymy firmom działającym w obszarze produkcji konstrukcji stalowych oraz różnego rodzaju elementów maszyn i urządzeń, gdzie stosowane są procesy spawalnicze.

Badania NDT – czy spawacz powinien oceniać swoje spoiny?

Spawanie wymaga dużej precyzji oraz działania z ogólnie przyjętymi normami, dzięki którym jesteśmy w stanie wytworzyć wysokiej jakości wyroby metalowe. Jedną z nich jest międzynarodowa norma PN – EN ISO 9712, która wyróżnia wymagane kwalifikacje względem personelu badań NDT, czyli nieniszczących. Nie przekazuje jednak informacji na temat tego, czy spawacz powinien oceniać swoje spoiny.

Zasadnicze badania NDT powinny być wykonywane przez wewnętrzny dział kontroli jakości lub firmę zewnętrzną. Dzięki temu możliwe będzie dostrzeżenie wszelkich niezgodności oraz wady; jeśli analizę przeprowadzałby spawacz, który wykonał daną konstrukcję, mógłby nie zauważyć pewnych nieprawidłowości. Nie oznacza to jednak, że nie powinien on w ogóle wykonywać badań nieniszczących — dobrym pomysłem będzie wykonanie wstępnej analizy wizualnej oraz sprawdzenia stanu produktu przed odbiorem końcowym.

Dlaczego należy skorzystać z pomocy podczas oceny spoin?

Warto poprosić o wykonanie badań NDT kogoś innego, ponieważ dzięki temu wyrób zostanie zbadany przez więcej niż jedną osobę, co pozwala z większym prawdopodobieństwem wykryć wszystkie niezgodności. Ważne, by zlecić to zadanie bezstronnemu pracownikowi mającym certyfikaty uprawniające go do wykonywania badań nieniszczących, a do tego zaświadczające o jego umiejętnościach. Takie rozwiązanie gwarantuje, że dany wyrób spawalniczy będzie zgodny z wymaganiami normatywnymi oraz zadowoli klientów.

W czasie produkcji spawacz powinien skupić się na wykonaniu połączeń zgodnie z instrukcjami stanowiskowymi spawania (WPS) i odpowiednimi normami oraz innymi wytycznymi, pozwajalącymi spełnić potrzeby swoich klientów. Bardzo ważne jest, by certyfikowany pracownik firmy lub osoba z zewnątrz wykonała zasadnicze badania NDT i sprawdziła, czy niezgodności występują zarówno na powierzchni, jak i wewnątrz produktu. Spawacz może dostarczyć dodatkową, wstępną analizę oraz sprawdzić standard wykonania elementu w trakcie prefabrykacji, zanim zostanie on przekazany klientowi. To znacznie podnosi jakość wyrobów spawanych i przekłada się na zadowolenie usługobiorców.