Jak zostać spawaczem?
Często otrzymujemy pytania, które dotyczą zawodowej przyszłości w naszej branży. Wiele osób zastanawia się jak zostać spawaczem, jakie kursy lub szkoły trzeba skończyć i czy warto decydować się na taką ścieżkę kariery. Dziś rozwiejemy wszelkie wątpliwości.
Zawód spawacza – co powinieneś wiedzieć zanim nim zostaniesz?
Tego rodzaju pracownik zajmuje się łączeniem poprzez spawanie poszczególnych części i elementów konstrukcyjnych, które są wykonane z metali. Istnieje wiele metod łączenia elementów metalowych, mi. in. spawanie:
Wymagane predyspozycje
Żeby zostać spawaczem należy spełniać pewne warunki psychiczne i fizyczne. Kandydat powinien posiadać dobry wzrok, ogólną sprawność fizyczną, zdolności manualne oraz sprawne ręce. Jest to niezbędne do prawidłowej i sprawnej obsługi narzędzi oraz precyzyjnego wykonywania spoin.
Kandydat powinien także posiadać określone cechy charakteru, które pomagają w dobrym wykonywaniu zadań. Są to m.in. umiejętność koncentracji i skupienia na zadaniu, odporność na stres oraz rzetelność.
Jak zostać spawaczem? – kursy i szkolenia
Kluczowe jest tu ukończenie 18 roku życia oraz zdobycie odpowiednich umiejętności. Wykształcenie w zawodzie spawacza można uzyskać kończąc odpowiednią szkołę zawodową/branżową lub odbywając kursy i szkolenia.
Jeden kurs obejmuje szkolenie z jednej metody łączenia jednego materiału, np. tylko metody MIG lub tylko metody MMA, w części teoretycznej oraz praktycznej. Prowadzeniem kursów zajmują się liczne firmy, ośrodki szkoleniowe lub szkoły.
Niezbędne umiejętności, które następnie są weryfikowane poprzez egzamin kwalifikacyjny, można także nabywać samodzielnie, zdobywając praktyczne doświadczenie w łączeniu metali metodami spawalniczymi.
Dlaczego warto zostać spawaczem?
Powodów jest kilka. Przede wszystkim zawód ten oferuje dużą różnorodność i stabilizację. Po odbyciu kursu i zdaniu egzaminu można pracować w wielu dziedzinach sektora przemysłowego, od budownictwa aż po stocznie, od dużych hal produkcyjnych, aż po małe warsztaty. Wiele osób świadczy indywidualne usługi, np. naprawia usterki oraz wykonuje prace dla firm lub klientów prywatnych.
Zazwyczaj osoby zajmujące się tego rodzaju metodami spajania mogą liczyć na pensję przewyższającą średnią krajową. Przyczyniają się także do rozwoju gospodarczego.