Porady dla początkujących spawaczy


Dobrze wiemy, że nie każdy kto interesuje się łączeniem metali, wiąże z tym swoją zawodową przyszłość. Dla wielu osób jest to sposób na samodzielną naprawę wyposażenia i sprzętów domowych, np. bramy, a dla innych to twórcze hobby. Niezależnie od powodu, dla którego Ty sięgasz po spawarkę, musisz wiedzieć jak spawać. Przygotowaliśmy więc kilka porad dla początkujących, które ułatwią Ci pierwsze próby łączenia metalu.


Porady dla początkujących – czyli jak spawać?

Podstawą jest wiedza teoretyczna, którą możesz przyswoić na kursach, z książek lub od fachowców w tej dziedzinie, którzy mają za sobą lata praktyki. Bez informacji o materiałach, urządzeniach i zasadach BHP Twoje próby mogą być mało efektywne lub – w najgorszym wypadku – zakończyć się wypadkiem.

Przestrzeń

Spawanie, niezależnie od tego czy ktoś jest początkującym czy doświadczonym pracownikom, wymaga odpowiedniej przestrzeni. Stanowisko powinno być:

  • wydzielone
  • zadaszone
  • wentylowane
  • z niepalnych materiałów budowlanych
  • z oknami i drzwiami otwieranymi na zewnątrz.

Strój

Odpowiednie ubranie również wpływa na bezpieczeństwo, dlatego i o tym aspekcie pracy – szczególnie początkujący – spawacze powinni pamiętać. Bezpieczny stój oznacza takie ubrania, które zakrywają ręce, nogi, klatkę piersiową, szyję i przylegają do ciała. W skład odzieży roboczej wchodzą także pełne buty, okulary ochronne, rękawice oraz przyłbica spawalnicza.

Przygotowanie materiału

Radzimy, aby zawsze pamiętać o oczyszczeniu materiału, który będzie poddawany obróbce. Przed łączeniem należy przetrzeć powierzchnię, np. szczotką drucianą i specjalnym preparatem czyszczącym. Następnie trzeba zaaplikować na blachę podkład, czyli preparat, który chroni przed korozją.

Przygotowanie materiału

h3> Radzimy, aby zawsze pamiętać o przygotowaniu materiału, który będzie łączony metodami spawalniczymi. Przed spawaniem elementy te należy oczyścić, np. szczotką drucianą oraz odtłuścić. Po spawaniu, w zależności od gatunku łączonego materiału, warto zabezpieczyć wykonane elementy poprzez cynkowanie lub nałożenie powłoki malarskiej, ochraniającej przed korozją.

Obsługa urządzeń

Podstawowymi narzędziami, z których początkujący muszą nauczyć się korzystać, jest urządzenie spawalnicza (spawarka) oraz jej osprzęt (m.in. palnik, elektrody, węże doprowadzające gaz osłonowy). Spawarkę należy dobrać w zależności od rodzaju metody spawania, którą chcemy zastosować oraz ilości złączy, które planujemy wykonać. Bardziej zaawansowane modele pozwalają na spawanie z większymi parametrami bez konieczności wykonywania wielu przerw. Materiały dodatkowe do spawania (druty) oraz gazy osłonowe także należy dobrać odpowiednio do łączonych gatunków materiałów podstawowych. Oprócz kwestii czysto technicznych, podczas wykonywania prac spawalniczych ważne są:
  • właściwe trzymanie i prowadzenie palnika spawalniczego pod określonym kątem
  • w zależności od potrzeby, wykonywanie palnikiem okrężnych, zakosowych lub prostych ruchów